top of page

E-kurs om leksakers säkerhet

Konsumentverket har tagit fram en e-kurs (digital utbildning) för dig som är tillverkare,importör eller återförsäljare av leksaker.


Syftet med e-kursen är att beskriva vilka regler som gäller för leksakers säkerhet och  att reda ut vem som ansvarar för vad. E-kursen tar också upp områden som faroroch risker med leksaker, hur man avgör om produkten är en leksak och vad mangör om man sålt en farlig leksak.


Fördelen med en e-kurs är att du kan gå den hur många gånger du vill och repetera olika avsnitt. Dessutom finns länkar till fördjupningar inom olika områden.

 

Sprid gärna information om att e-kursen finns till dina kollegor som kan behöva gå den.





 
 
 

Comments


Logo_utan_tagline_blue_Lek_Baby.png

Lek- och Babybranschen ska se till att alla som säljer leksaker, spel, hobby-, barn - och babyprodukter i Sverige är införstådda med gällande lagar och förordningar.

Alla som arbetar med produkter inom våra områden ska vara medlemmar och vi ska verka för att inga farliga leksaker eller barn- och babyprodukter kommer in i landet.

Lek- och Babybranschen,
Vänersborgsvägen 5, 746 34 Bålsta, Sweden

MENY

POLICY

Användarvillkor
Copyright © 2020
bottom of page