top of page

Allt fler föräldrar osäkra på när barn ska byta bilbarnstol

Uppdaterat: för 1 dag sedan

Sverige har länge varit ett föregångsland när det gäller barns säkerhet i bil. Under 2021 nåddes en historisk milstolpe då inget barn under 15 år omkom i personbil på svenska vägar. Men ny forskning och färska enkätresultat visar att kunskapen bland småbarnsföräldrar nu minskar.


En enkät från Axkid och Volvia visar att 15 procent av svenska småbarnsföräldrar inte känner till rekommendationerna kring bilbarnstolar. Det är en tydlig ökning jämfört med 2020, då motsvarande siffra var 5 procent. Endast 38 procent uppgav att de visste vid vilken ålder barn tidigast bör byta till framåtvänd bilbarnstol.


Frågan stod i fokus när Axkid arrangerade den internationella säkerhetskonferensen Child and Safety Conference på World of Volvo i Göteborg. Där samlades experter från forskning, sjukvård och industri för att diskutera hur barn bäst skyddas i trafiken, både i vardagens bilresor och i mer utsatta situationer.


Under konferensen visades även en ny svensk innovation för barnsäkerhet i ambulans. Det handlar om en prototyp till en bårinsats, särskilt framtagen för att transportera barn mellan noll och tre år säkrare i akuta ambulanssituationer. Bakom pilotprojektet står innovationsarenan Picta, Axkid, VTI och ambulanssjuksköterskan Andreas Ericson.


– Det är en enorm trafiksäkerhetsrisk när vi kör larm med ett barn som ligger osäkert bältat. Inom ambulansen är vi undantagna många regler, men det får inte ske på bekostnad av barnens liv, säger Andreas Ericson, initiativtagare till projektet.


Den nya lösningen ska göra det möjligt att kombinera livräddande vård med högre säkerhet för barnet under transport. Enligt Axkid visar projektet hur kunskap från bilbarnstolssäkerhet och bakåtvänt åkande kan användas även i mer komplexa miljöer.


– Vi är stolta över att få vara en mötesplats för kunskapsutbyte och innovation, särskilt när olika kompetenser möts för att lösa verkliga säkerhetsutmaningar. Andreas projekt är ett tydligt exempel på det, där medicinsk expertis kombineras med vår kunskap om krocksäkerhet och bakåtvänt åkande för att skapa bättre skydd för barn även i svåra miljöer, säger Daniel Johansson, vd på Axkid.


Ny forskning från Folksam, Chalmers Industriteknik och Volvo Cars har analyserat dödsolyckor med barn under 15 år i Sverige mellan 1992 och 2024. En fördjupad analys av barn mellan 0 och 6 år visar att bakåtvänt åkande har stor betydelse för överlevnaden vid allvarliga olyckor.


– Vi ser att en oroväckande stor andel barn har suttit helt obältade och att användningen av bakåtvänd bilbarnstol är låg bland dödsfallen. Ungefär hälften av de barn mellan 0 och 3 år som omkommit hade kunnat överleva om de färdats i en bakåtvänd bilbarnstol. Att barnen sitter bakåtvänt så länge som möjligt är den enskilt viktigaste faktorn för barnens säkerhet i bil, säger Maria Klingegård, trafiksäkerhetsforskare på Folksam.


Sverige har under flera decennier arbetat målmedvetet med barns trafiksäkerhet. Sedan 1960- och 70-talet har barnadödligheten i trafiken minskat med 92 procent, mycket tack vare utvecklingen av bakåtvänt åkande, säkerhetsbälten och höga säkerhetskrav.


– Det är en fantastisk utveckling, men vi måste komma ihåg att det ständigt kommer nya generationer föräldrar som behöver nås av kunskapen. Vi måste hela tiden fortsätta sprida information för att inte tappa det försprång Sverige har byggt upp under lång tid, säger Anna Carlsson, forskare vid Chalmers Industriteknik.


Enligt Axkid bör barn åka bakåtvänt så länge som möjligt, gärna upp till 7 års ålder. Även efter det är rätt skydd viktigt. Anna Carlsson betonar att barn bör använda bältesstol eller bälteskudde upp till 10–12 års ålder, eftersom höftbenen inte är fullt utvecklade tidigare och bilbältet annars kan hamna fel vid en krock.


– Sverige har ett unikt historiskt arv inom bilbarnsstolssäkerhet och för oss handlar konferensen om att bygga vidare på det arvet, dela kunskap över gränserna och tillsammans driva utvecklingen framåt för att skapa ännu säkrare resor för barn globalt, säger Anton Wall, vice vd och kommersiell chef på Axkid.


Anton Wall, vice vd och kommersiell chef på Axkid
Anton Wall, vice vd och kommersiell chef på Axkid

 
 
 

Kommentarer


Logo_utan_tagline_blue_Lek_Baby.png

Lek- och Babybranschen ska se till att alla som säljer leksaker, spel, hobby-, barn - och babyprodukter i Sverige är införstådda med gällande lagar och förordningar.

Alla som arbetar med produkter inom våra områden ska vara medlemmar och vi ska verka för att inga farliga leksaker eller barn- och babyprodukter kommer in i landet.

MENY

POLICY

Användarvillkor
Lek- och Babybranschen,
Vänersborgsvägen 5, 746 34 Bålsta, Sweden
Copyright © 2020
bottom of page