top of page

Kind + Jugend 8-10 september

8–10 september planeras Kind + Jugend gå av stapeln fysiskt för den internationella baby- och småbarnsindustrin.


Förra året tog mässan ett viktigt steg mot normalitet med en liten Special Edition. Under 2022 kommer fokus att ligga på Europa, delar av Asien och utvalda regioner som Nord- och Sydamerika. Trettiofem länder är redan representerade bland utställarna.


Efter två års uppehåll bjuds återigen deltagande företag in att delta i tävlingen Innovation Award. Priset delas ut varje år på Kind + Jugend i åtta olika kategorier. Utöver dessa kommer ett pris för hållbara produkter – World of Sustainability Kids – att delas ut för första gången.


Kind + Jugend erbjuder unga internationella företag ett start up-område där de kan delta till förmånliga villkor. Särskilt nykomlingar som vill testa den internationella marknaden med en innovativ produktidé kommer att få möjlighet att visa upp sin produkt i en attraktiv paviljong tillsammans med andra unga företag.

 
 
 

Kommentarer


Logo_utan_tagline_blue_Lek_Baby.png

Lek- och Babybranschen ska se till att alla som säljer leksaker, spel, hobby-, barn - och babyprodukter i Sverige är införstådda med gällande lagar och förordningar.

Alla som arbetar med produkter inom våra områden ska vara medlemmar och vi ska verka för att inga farliga leksaker eller barn- och babyprodukter kommer in i landet.

Lek- och Babybranschen,
Vänersborgsvägen 5, 746 34 Bålsta, Sweden

MENY

POLICY

Användarvillkor
Copyright © 2020
bottom of page