Ljusning i leken – branschen vänder uppåt när svenskarna återfår köplusten
- Jennifer Rydén
- 23 okt.
- 2 min läsning
Efter flera år av ekonomisk motvind är leken tillbaka – både i butikerna och i hemmen. Det senaste Lek- & Babyindexet visar att svenskarna återfår köplusten och att branschen står starkare än detaljhandeln i stort.
Under första halvåret 2025 ökade försäljningen med 4,9 procent jämfört med samma period 2024, tredje rapporten i rad med positiv utveckling. Efter flera utmanande år präglas marknaden nu av ökad stabilitet. Konsumenterna återvänder till handeln i takt med att räntorna sjunker och ekonomin stärks. Och till skillnad från tidigare år drivs tillväxten inte bara av prisökningar – även volymförsäljningen ökar.
Försäljningsutveckling H1 2025:
Totalt: +4,9 %
Lek: +5,1 %
Baby: +11,2 %
E-handel: +17,4 %
Vi ser en tydlig vändning. Lek- och Babybranschen är inte bara på väg att återhämta sig utan den går starkare än många andra delar av handeln. Det visar att lek, lärande och barnprodukter står sig även i ekonomiskt tuffare tider säger Jennifer Rydén, vd för Lek- och Babybranschen.
Leken står starkt internationellt
Leksaker med kreativt och pedagogiskt fokus fortsätter att stå starkt, i linje med trender på den internationella marknaden. Byggset och lärande leksaker är bland de segment som driver på tillväxten globalt
Babysegmentet möter utmaningar men visar ljusglimtar
Trots fortsatt påverkan från lågt barnafödande visar babyprodukter en positiv utveckling med över 11 procents ökning under perioden.
Efter några tuffa år ser vi nu positiva signaler. Branschen står mer stabil och med förbättrad köpkraft kan vi se fram emot årets viktigaste försäljningsperiod – julhandeln. Allt tyder på ett starkt avslut på året, vilket skulle innebära ett rejält uppsving för hela branschen säger Jennifer Rydén.
Om Lek- & Babyindex
Lek- & Babyindex är ett branschgemensamt initiativ från Lek- och Babybranschen i samarbete med HUI Research. Indexet bygger på halvårsvis insamlad försäljningsstatistik från aktörer som säljer lek- och babyprodukter både i fysisk butik och online.






Kommentarer